top of page
Autorzy

 

Film

 

to About
to Work
to Services

 Obrazy

    Contakt    

Powieść graficzna

Jacek Rewerski i Christophe Mahieu

Pracując nad historią i losami żydów polskich, postanowiłem napisać książkę Les cles pour comprendre la Pologne et les Juifs, we współpracy z Christophe Mahieu. Jeden z rozdziałów tej publikacji poświęcony jest dzieciom, ofiarom holokaustu. Rozdział składa się z wielu fotografii małych dzieci, które dla potrzeb publikacji otrzymałem od Fundacji Shalom (fotografie pochodzą z albumu I ciągle widzę ich twarze). Na stronie tytułowej rozdziału widnieje rysunek chłopca, odwzorowany ze zdjęcia z raportu oficera SS, uznawane za symbol z okresu likwidacji getta warszawskiego. Rysunek ten zainspirował mnie do przedstawienia historii i losów żydów polskich w formie graficznej powieści, między innymi za pośrednictwem postaci tego chłopca, pt. Icek – chłopiec z  getta warszawskiego.

Powieść graficzna jest formą literacką, która poza przekazaniem informacji historycznych, kulturowych przemawia również za pomocą ilustracji przywracając obrazy z przeszłości, a tym samym podtrzymuje o niej pamięć. Jest formą komunikacji skierowaną do szerokiego grona odbiorców.

Christophe Mahieu współpracuje ze mną w realizacji i tworzeniu tej powieści.

Jesteśmy autorami ale i aktorami powieści o kilku obliczach: Jacek będzie także Julianem a Christophe - Szymonem. Powieść podzielona jest na trzy części. Oddzielone od siebie w czasie i każdą przedstawia inny narrator.

1. W pierwszej części narratorem jest Jacek. Wydarzenia dotyczą obecnego czasu. Przedstawiają wyjątkowe spotkanie profesora historii i młodej dziennikarki Anny Delonay.

2. Drugą cześć przedstawia Julian, młody polski grafik. W swoim pamiętniku napisanym w latach 1939 – 1945 opisuje wojnę oraz wspomnienia o młodej żydowskiej pianistce (Hannah Krajewska).

3. Trzecią część przedstawia Christophe, który opisuje spotkanie w Izraelu z jednym z ocalałych z getta warszawskiego…

 

W tej powieści czas nie jest jednolity: przeszłość, teraźniejszość i  przyszłość  mieszają się, przenikają między sobą. Dzięki temu w trzech częściach można zauważyć zaskakujące przedstawienie wydarzeń oraz niecodzienne przywracanie pamięci historycznej. Jako autorzy fabuły przekazaliśmy nasze twarze i głosy bohaterom tej powieści.

 

Faktycznie przedstawiana przez nas historia w tej powieści jest historią surrealistyczną, w której wydarzenia, realność, subiektywność i wyobraźnia są ze sobą połączone. Teraźniejszość i przeszłość stapiają się w jedną nierozłączną całość. A to wszystko po to, żeby czytelnik zrozumiał, że fakty wydające się proste tak na prawdę są bardzo skomplikowane, czasami niewiarygodne ale prawdziwe. Dotyczą  zaginionego świata, ale w dalszym ciągu obecnego, tak długo jak przywracamy o nim pamięć.

Część pierwsza (wiosna 2015) podróż

Opowiadanie Jacka

Prolog : Paryż

Jacek Rewerski, polski historyk mieszkający we Francji, spotyka się z Anną Delaunay, francuską dziennikarką  pochodzenia polsko-żydowskiego. Jej dziadek, Abraham Krajewski był żydem, który emigrował do Francji w 1939 roku, zostawiając w Polsce swojego małego brata Icka. Obydwoje byli sierotami i mieszkali w Krakowie. Jedyne co pozostało po dziadku to kilka dokumentów oraz jedno zdjęcie, na którym uwiecznione zostały  3 osoby z opisem na odwrocie

: Abraham, Icek i Julian.   Anna chce poznać historię swojej rodziny, a

przede wszystkim los Icka podczas wojny. To skłoniło ją także do podjęcia się zadania, jakie postawiło przed nią jej wydawnictwo: napisanie artykułu  o nowym Muzeum Polin, poświęconym tysiącletniej historii żydów polskich. Anna ma nadzieję, że w ten sposób dotrze do informacji dotyczących swojej rodziny. Dlatego zwraca się o pomoc do Jacka, jako znawcy historii. Jacek zgadza się na współpracę i pomoc w poszukiwaniach oraz zebraniu niezbędnych informacji do napisania artykułu. Proponuje jej wspólną podroż do Polski.

W drodze do Polski zatrzymują się w Berlinie, gdzie spotykają Christophe'a, przyjaciela Jacka. Christophe od lat zajmuje się historią dotycząca Żydów a w szczególności pamięcią o nich. Odegra on ważną rolę w tej powieści.

Christophe przedstawia Annie swoje powiązanie z historią Polski i Żydów.

Po krótkim pobycie w Berlinie, Jacek i Anna jadą do Polski - do Warszawy w poszukiwaniu śladów przeszłości żydowskiej w stolicy Polski

Zwiedzają muzeum Polin i Żydowski Instytut Historyczny, szczególne miejsce pamięci, ponieważ przechowywane są tam dokumenty z archiwum Getta.

Anna wchodzi sama na pierwsze piętro instytutu. Zatrzymuje się przed zdjęciem chłopca z Getta i znika. Jacek nigdy już jej nie zobaczy. Anna rozpoczęła podróż, przechodząc przez drzwi czasu i pamięci...

Część druga (1939-144) historia Hannah

Opowieść Juliana

Julian przedstawia życie tradycjonalne w sztetlu rodziny Hanny: jej wujek rabin Szymon Krajewski, jej ciotka Maria i jej brat Icek… Spotkanie Hanny z Julianem…

rabin Szymon Krajewski               i               Maria Krajewska

                        Icek                                  i                              Hannah

B. Warszawa sierpień 1939

Hannah (pianistka) z całą rodziną jadą do Warszawy na przesłuchanie u Władysława Szpilmana, znanego pianisty i kompozytora. Tam odnajduje Juliana. W tej części poznajemy  tętniącą życiem dzielnicę żydowska –Nalewki, z licznymi sklepami i restauracjami, sklepikami rzemieślników, synagogami, ale i z zakątkami biedoty żydowskiej.

Między Julianem i Hannah nawiązuje się silna wieź, uczucie...

C.Warszawa – wrzesień 1939 / październik 1944 

A. Kazimierz Dolny

Początek wojny. W sierpniu 1940 roku Hannah z rodziną jest zmuszona przejść na teren zarezerwowany tylko dla żydów– do Getta warszawskiego.

W jednej kawiarni w Getcie, gdzie gra Szpilman, Hannah skontaktowała się z członkiem tajnej organizacji “Oneg Szabes”. Proponuje on Hannah spotkanie z Emanuelem Ringelblumem, odpowiedzialnym za tajne Archiwum Getta. Hannah zostaje jego asystentką…

Tajne Archiwum Getta

Egzekucka rodziny Ringelbluma

5 sierpnia 1942 roku, podczas łapanki w Getcie, Ickowi udaje się uciec. Szymon i Maria zostają zatrzymani i zaprowadzeni na Umschlagplatz, gdzie czekają na deportację.

Janusz Korczak z dziećmi

Trafiają do transportu do Treblinki, gdzie wraz z dziećmi z sierocińca jest Janusz Korczak...

Maj 1943 rok. Ostanie dni Powstania Getta. Hanna zauważyła w grupie więźniów chłopca podobnego do Icka. Jest to chłopiec ze znanego zdjęcia, widzianego w pierwszej części u Krzysztofa oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Hanna próbuje go uwolnić, ale żołnierz niemiecki uderza ja kolbą karabinu. Anna traci przytomność.

5 sierpnia 1944 roku. Pierwsze dni Powstania Warszawskiego. Julian jest członkiem batalionu harcerskiego “Zośka” który wyzwala 348 ostatnich więźniów żydowskich obozu “KL Warschau”. Hanna jest wśród nich. Radość spotkania....

Wrzesień 1944 – grupa powstańców AK znajduje się w budynku byłej Wielkiej Biblioteki Żydowskiej (przyszła siedziba Żydowskiego Instytutu Historycznego). Mają zamiar przejść przez ruiny Wielkiej Synagogi. Hannah idzie z tyłu. Wybuch bomby. Wszyscy padają na ziemie. Po zniknięciu pyłu, Julian nie znajduje Hannah. Nigdy więcej już jej nie spotkał.

Odtwarzając wspomnienia Juliana, Christophe odnajduje ślad Icka: w 1947 roku emigrował  do Palestyny.

Icek siedemdziesiąt lat pózniej

Christophe i Jacek jadą do Izraela, gdzie spotykają Icka, mieszkającego w Kibucu Powstańców Getta Warszawskiego (lohamei hagettaot). Tu spotyka ich nowa niespodzianka!

Koniec

(nie tak zupełnie)

historia surrealistyczna

Spotkanie Hannah z Julianem w Kaziemierzu

Ruiny Wielkiej Synagogi

Z.I.H.

Muzeum Polin

"drzwi czasu"

Kazimierz Dolny - Kuzmir

Główną bohaterką tej powieści jest Anna, francuska dziennikarka pochodzenia polsko-żydowskiego. Pragnie ona poznać dzieje jednego ze swoich przodków : Icka, z okresu II wojny światowej.

Jest bohaterką o kilku obliczach. Jest  jednocześnie postacią autentyczną i fikcyjną, Anna a potem Hannah, dzisiejsza i z przeszłości, zaginiona i wieczna…

Drugim ważnym bohaterem tej powieści jest chłopiec, którego nazwaliśmy «Icek».

Jest on  polskim żydem, symbolem Getta warszawskiego - zaginionego świata.

Poszukiwania  Anny przez policję nie przyniosły żadnego rezultatu. Jacek wrócił do Paryża, zorientowany, że posiada niewiele informacji dotyczących Anny. Stara się dowiedzieć więcej, ale bez skutku. Równolegle, Christophe poszukując informacji o rodzinie Anny, odnalazł w Warszawie wnuka Juliana, który mu przekazał walizkę z rękopisem przedstawiającym jego dziennik z czasów wojny.

Christophe opowiada co się stało po zniknięciu Anny w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, przedstawionym w pierwszej części.

Część trzecia - Izrael - wiosna 2016

Opowieść Christophe'a

Vos informations ont bien été envoyées !

bottom of page